Kontinentalna i Jadranska regija, to je dosad bila statistička podjela Hrvatske. I dok je Jadranska još imala smisla, zbog nesrazmjera razvijenosti kontinentalnih županija i Grada Zagreba sjeveroistok Hrvatske gubio je značajna sredstva za regionalne potpore. Nova podjela na četiri statističke regije to bi trebala promijeniti. Sinoć se o tome raspravljalo u Temi dana na HRT-u.
– Na temelju statističkih i gospodarskih pokazatelja donijeli smo prijedlog s devet varijanti podjele prema NUTS klasifikaciji i došli smo do zaključka da je najprigvatljivija varijanta 1, koja Hrvatsku dijeli na 4 NUTS2 regije i koja ispravlja nepravdu iz 2012. kad su nanerazvijenije županije rpripale kontintentalnoj Hrvatskoj. Tada se razina BDP-a za nekadašnju Panonsku Hrvatsku podignula s 39 na 64 posto. Još je nakon toga – odlučeno da se smanji Jadranskoj Hrvatskoj za još 10 posto, kazala je Gabrijela Žalac, ministrica regionalnog razvoja i fondova.
Prema varijanti 1, Zagreb postaje razvijenija i izdvaja u zasebnu regiju jer ima više od 800.000 stanovnika i jedini u Hrvatskoj ima više od 100 posto razvijenosti. U staroj podjeli Zagreb je pripadao kontinentalnoj Hrvatskoj i apsorbcijska sposobnost regije i Zagreba je bila povećana. Novom podjelom Zagreb postaje razvijena regija.
Do kraja tjedna organizirat će se sastanak i prezentacija s Ministarstvom i građanima kako bi odlučili koja je varijanta bolja – vezivanje uz istok Hrvatske ili sjever i središnji dio. Odluka je vezana uz EU fondove, ali i uz prometnu, povijesnu i drugu povezanost.
Ministrica Gabrijela Žalac je napomenula kako je Vlada razvila model razvojnog sporazuma kroz Zakon o regionalnim potporama – kako smo ga napravili za projekt “Slavonija”, tako ćemo u određenim područjima financirati razvojne projekte, kazala je.